Прим.др Горан Ивић о хируршком лечењу карцинома дојке и значају превенције у раном откривању малигнитета
Рак дојке представља један од најзаступљенијих узрока смрти код жена у свету, а у Србији је на трећем месту код женске популације у животној доби од 45 до 64. године – показују статистички подаци. Зато се октобар , као Међународни месец борбе против рака дојке обележава у многим земљама широм света, како би се указало на значај превенције, правовременог откривања и почетка лечења оболелих од карцинома дојке. Када се открије на време,рак дојке је излечив у 90% случајева и зато су кампање у виду различитих активности, подстицај женама да редовно обављају своје прегледе. Фактори ризика за настанак малигнитета у дојкама су бројни, а најчешћи су животна доб ( чешће се јавља код старије популације), генетска предиспозиција, дужина репродуктивног периода, број порођаја, али и гојазност, конзумирање алкохола, изложеност зрачењу, физичка неактивност, итд.
Као једна од најефикаснијих мера за смањење стопе умирања од ове болести је свакако рано откривање , односно мамографски превентивни прегледи. Пратећи препоруке Светске здравствене организације у нашој земљи је , у децембру 2012. године, започет програм организованог скрининга рака дојке који има за циљ смањење смртности и унапређење квалитета живота жена обелелих од ове болести. Митровачка Општа болница део је овог националног програма, и у сарадњи са Диспанзером за жене Дома здравља, на скрининг се позивају жене након 50. године живота. На годишњем нивоу, се, у Служби за радиологију, обави око 1500 мамографија.
Откривањем рака дојке у раној фази болести, отвара се могућност за ефикасно лечење кроз савремене терапије и уз помоћ континуираних третмана.
Код узнапредованих болести, када је једино могуће решење хируршко одстрањивање малигног тумора, на питање какве су могућности у том смислу, у Општој болници Сремска Митровица, питали смо Прим.др Горана Ивића, начелника Службе опште хирургије:
“Општа болница Сремска Митровица прати актулене светске стандардне и новине у лечењу карцинома дојке и они су имплементирани у свакодневном раду. Лечење рака дојке је мултидисциплинарно и једино тако се гаранутује квалитет и успех лечења. Болница има обучен кадар и опрему у реализацији овог циља, почев од квалитетоног клиничког прегледа, а затим квалитетне радиолошке дијагностике и инвазивних радиолошких процедура код узимања ткивних узорака тумора, преко патохистолошке дијагностике и допунске радиолошке дијагностике код одређивања стадијума болести до конзилијарне одлуке о врсти и опсегу операције. Ово подразумева блиску сарадњу са колегама радиолозима, патолозима, онколозима без којих би овај процес био немогућ. Болница има обученог онкохируга и радиолога посебно обученог за инвазивне радиолошке процедуре у дијагностици рака дојке као и онколога који постоперативно прати и контролише пацијенте.
Оперативне методе које се изводе обухватају читав дијапазон од класичних конвенционалних операција које подразумевају одстрањивање целе дојке захваћене тумором са дисекцијом (одстрањивањем) лимфних жлезда из пазушне јаме до најновијих метода које постају императив у лечењу, а то су поштедне операције рака дојке, са или без дисекције пазушне јаме, код којих је циљ сачувати дојку, поготову ако се ради о млађим пацијенткињама.
Непосредно преоперативно и током извођења самих операција примењују се различите технике обележавања тачне локализације тумора као и лимфних жлезда , што доноси бенефит пацијенту у смислу смањивања стопе морбидитета, јер се у великом броју случајева смањује опсег хируршког захвата и хируршке трауме уз побољшан квалитет саме хирургије и живота након хирургије.“
Др Ивић наглашава и чињеницу да се значај контролних прегледа мора стално акцентовати јер и поред покренутог скрининга у нашој земљи још увек постоји недовољна свест о важности јављања на исте, јер многе пацијенткиње на жалост и даље не долазе на скрининг мамографије и тако себе уводе у ризик да оболе до стадијума болести у коме је лечење много теже и неизвесније. Код оперисаних пацијената редовни контролни прегледи су обавезни и спроводе се у индивидуалним режимима за сваког пацијента како онколог одреди што зависи од врсте тумора и стадијума болести.
На годишњем нивоу се, у Општој болници С. Митровица уради око 40 операција рака дојке. Смањивањем опсега хирургије убрзава се постоперативни опоравак који је све краћи и сада износи између 3-7 дана боравка у болници, а неки пацијенти се враћају уобичајеним активностима и после три недеље од операције.