Октобар – Mеђународни месец борбе против рака дојке

Октобар – Mеђународни месец борбе против рака дојке се обележава сваке године у свету као месец посвећен подизању свести о раку дојке са циљем промовисања раног откривања ове болести, која погађа 2,3 милиона жена широм света.

Tоком октобра месеца спроводе се различите активности и кампање како би се подигла свест и едуковала јавност о значају раног откривања ове болести, правовременог и квалитетног лечења и истовремено пружила подршка особама оболелим од рака дојке.

Рак дојке је водећи узрок оболевања и умирања од малигних болести у женској популацији, што га чини једним од најзначајнијих јавноздравствених проблема на глобалном нивоу.

Узимајући у обзир чињеницу да рак дојке представља најчешћи малигни тумор у оболевању и умирању код жена у Републици Србији, континуирано се улажу велики напори да се ова болест открије што раније и тиме знатно повећа успешност лечења. Правовременим откривањем и започињањем лечења оболелих особа може се постићи излечење у преко 90% случајева, чиме се подиже квалитет живота оболелих жена и њихових породица.

Кроз различите активности и кампање бројне организације, удружења, здравствене установе и појединци удружују се како би скренули што већу пажњу јавности на значај ове здравствене теме.

Циљеви активности су:

  • Подршка и оснаживање особа оболелих од рака дојке
  • Едукација јавности о факторима ризика за настанак рака дојке, симптомима и важности раног откривања
  • Промовисање раног откривања болести – скрининга: подстицати редовне прегледе дојки од 50. године живота или раније, зависно од индивидуалних фактора ризика
  • Истраживање рака дојке како би се развили нови третмани и побољшали резултати лечења рака дојке.

 

Tоком читaве године треба да будемо одговорни према сопственом здрављу, као и да пружамо подршку особама оболелим и леченим од рака дојке и њиховим породицама. Tо можемо постићи кроз:

–  Личне акције: заказивање редовних мамографских прегледа и подстицање других да учине исто, обављање редовних самопрегледа дојки и разумевање личних фактора ризика.

–  Подршку: особама оболелим од рака дојке понудити помоћ, разумевање и емоционалну подршку.

–  Едукацију и заговарање: сазнати што више информација о раку дојке и делити знање.

Институт за јавно здравље Србије „Др Mилан Јовановић Батут” у сарадњи са мрежом института и завода за јавно здравље и удружењима пацијената оболелих и лечених од рака дојке и ове године обележава овај месец кроз различите промотивне активности како би се подигла свест јавности о значају ове болести, смањила стигма повезана са раком дојке и подстакао што већи број женa да обави превентивни преглед.